Historie fotografování

 

Historie fotografování

Fotografování patří mezi umění. Naší snahou je fotit krásné fotky a dokonalé fotografie, které se nám budou líbit. Naším cílem je získat fotografii, která nám připomene určitou událost, osobu či místo, na které rádi vzpomínáme.

Fotografie je vlastně záznam světla, který dopadne přes čočku objektivu na čip citlivý na světlo. Ten uloží tento záznam do nějaké paměti (paměťové karty). Fotky si pak se můžeme zálohovat do počítače nebo na výměnné médium.

Fotografie – úvod a historie

Slovo fotografie pochází z řečtiny. Vzniklo díky spojení slov fós (světlo) a grafis (štětec). Jde tedy o kreslení světlem.

Termín fotografie použil jako první John Herschel.

Důležité je znát : zaostření, ohnisková vzdálenost, clona, rychlost uzávěrky (čas), citlivost média.. Tyto termíny spolu souvisí protože mění množství světla, které dopadá objektivem na čip. U automatických (kompaktních) fotoaparátů je většinou clona a čas nastavena v určitých režimech.

Historie fotografie

 Po celá staletí lidé přemýšleli jak zaznamenat okamžik či situaci na delší dobu. Předchůdcem fotoaparátu byla camera obscura z 16. století, promítala obrazy na plátno. Problém byl ale v tom, že promítala pouze objekty a takto zachycený obraz nebylo možné ustálit.

Za vynálezce fotografie je považován Joseph Niépce, roku 1826 vytvořil první snímek na cínovou destičku s petrolejovým olejem. Čas expozice byl příliš dlouhý trval totiž 8 hodin.

Další zdokonalení technologie fotografování má na svědomí pan George Eastman který vyrobil první fotografický film. Díky americké firmě Kodak se stalo fotografování masovou záležitostí, ta v roce 1888 uvedla na svět první filmový fotoaparát.

První 35mm film, který se stal základem maloformátové fotografie se objevil v roce 1925 s fotoaparátem Leica.

Barevná fotografie přišla o něco později. První popsal její princip James Clerk Maxwell v roce 1861 . Roku 1888 vyvolal tříbarevnou fotografii F. E. Ives, na základě tohoto objevu  poté A. Miethe vynalezl panchromatické zcitlivění pro reprodukci barevných tónů.

Barevnou fotografií se také zabývali známí bratři Lumiérové, a v roce 1906 tak položili základy barevné fotografie a to díky vynálezu postupu na jejich vyvolávání, tzv. Autochrome. Firmy Kodak a Agfa vyvinuly své vlastní technologie pro vyvolávání barevných filmů zhruba o 30 let později, jednalo se o tzv. Kodakchrome a Agfachrome technologie, které se dodnes používají.Dalším mezníkem pak byla v roce 1963 metoda vytvářející barevné obrázky – okamžité fotografie se kterou přišla firma Polaroid.

 

Historie elektronického fotoaparátu

Jako první vynalezla elektronický fotoaparát firma Sony . Pojmenovala ho Mavica. Mavica využíval snímače CCD typu které vynalezli G. Smith a W. Boyl.  Mavica fungovala jako televizní kamera, která ukládala statické obrázky.

První digitální fotografie se objevila v roce 1986. Firma Kodak sestrojila první 1,4 MPpixelový CCD senzor v roce 1991. Rozvoj digitálních fotoaparátů pak nastal v polovine 90. let. Vyrábět fotoaparáty začaly firmy Minolta, Olympus, Fuji, Canon, Nikon, Sony, a další. Konkurence pak tlačila na technologický rozvoj a celkově přispěla ke zrychlení technologického vývoje a zaroveň i k poklesu ceny a tím k masovému rozšíření mezi lidi. Dnes již pořídíte digitální zrcadlovku třeba Nikon D90

velmi levně.

Dnes je digitální fotografie běžně dostupná každému a po roce 2000 digitální fotoaparáty začaly vytlačovat běžné kinofilmové fotoaparáty.

Výhodou fotografie je to, že věrně zachycuje skutečnost a záznam uchová po mnoho let. Fotografie se uplatnila postupně téměř ve všech oblastech lidské činnosti. Setkáváme se s ní v novinách, na internetu a reklamě.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode